Humpolec PDF Tisk Email

Humpolec je město v kraji Vysočina situované jihovýchodně od Prahy a přibližně v polovině cesty po dálnici D1 mezi Brnem a hlavním městem. Humpolec byl založen na začátku 13. století a statut města získal přibližně o sto let později. V Humpolci se narodil antropolog Aleš Hrdlička, spisovatel a překladatel Jan Zábrana a undergoundový spisovatel a antikomunista Ivan Martin Jirous. V nedaleké obci Kaliště se narodil skladatel Gustav Mahler.

První písemná zmínka o vsi je z r. 1178, kdy ji král Přemysl daroval Soběslavovi II. Komu předtím patřil, není známo. Prvním známým držitelem města je tedy řád německých rytířů, dále to byl do r. 1325 želivský klášter a poté křižovníci s červenou hvězdou. Velmi významně se do historie zapsal r. 1233, ke kterému se vztahuje první písemná zmínka o kostelu sv. Mikuláše založeného želivskými premonstráty. Po Bílé hoře r. 1620 se město stává konfiskátem a dostává se do rukou cizí šlechty - pánů ze Somlsu, ale ani tím se postavení Humpolce nijak nezměnilo. Ve 13. - 15. století tu nabyla na významu těžba stříbra a od 15. stol. Tradiční soukenická výroba. Zdejší heslo "500 let oblékáme svět" není jen reklamní slogan, ale kus historie a slávy Humpolce. V 19. století mělo město již natolik rozvinutou soukenickou výrobu, že zaměstnávala na 2 000 lidí a městu se začalo říkat "Český Manchester".

Mezi významné pamětihodnosti města patří např.: farní kostel svatého Mikuláše, hřbitovní kostel sv. Jana Nepomuckého, židovský hřbitov, Synagoga - U Vinopalny 492 a pamětní deska nejslavnějšímu přistěhovalci Hliníkovi. Humpolec je proslaven hlavně Hliníkem, který zde má své HLINÍKárium, které bylo otevřeno 22. září 2006 za přítomnosti Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Nedaleko HLINÍKária se nachází park Stromovka s pamětní deskou Hliníkovi (odhalena 8. září 2002). Asi 1 km od centra města se nachází zřícenina hradu Orlík.


 

Aktualizováno Pátek, 03 Červen 2011 11:36
 
banner.gif, 49kB
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat