Pelhřimov PDF Tisk Email

Okresní město v jihočeské části Vysočiny se rozkládá v údolí říčky Bělé v Křemešnické vrchovině.

Lidově se mu říká Pejr, jeho jméno pochází z německého názvu Pilgrims.

V roce 2011 tu žilo 16.434 obyvatel.

Je turistickým východištěm na Českomoravskou vrchovinu.

Centrum Pelhřimova bylo v roce 1969 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Město je známé nejen jako středisko rozsáhlé bramborářské oblasti, ale také jako město rekordů a kuriozit. Proslavilo se také natáčením oblíbeného sci-fi seriálu režiséra Oty Hofmana Návštěvníci.

Pokud budete chtít navštívit Pelhřimov, nenechte si ujít:

Muzeum rekordů a kuriozit se zajímavou expozicí, a např. také tzv. "Nábřeží rekordů a kuriozit" - upravená nábřežní stezka podél potoka Bělé s informačními panely věnujícími se různým zajímavým rekordům. Stezka končí v Domě dobrých dnů, kde je umístěna expozice Zlaté české ručičky - Unikáty ze sirek.

Dalším cílem Vaší turistické výpravy, která zaujme nejen děti, je Muzeum strašidel - unikátní expozice strašidel, vyskytujících se na Vysočině. Exponáty jsou převážně z vosku a ve skutečné velikosti. Muzeum najdete v prostorách sklepení Purkrabského domu čp. 17 na Masarykově náměstí.

Milovníci českého filmu mohou zavítat do Síně Lipských aneb Prvního českého MÚZYa, které mapuje umělecký přínos slavné herecké rodiny.

Zájemce o historii zaujme Muzeum Vysočiny Pelhřimov s expozicí historie Pelhřimovska.

Královské město Pelhřimov oplývá mnoha objekty postavených v rozličných stavebních slozích, se kterými návštěvníky seznamuje naučná Stezka po stavebních slozích. Východiskem je Šrejnarovský dům čp. 10, je možné projít ji individuálně, s pomocí zvukového průvodce nebo si objednat průvodcovskou službu.

Nádherný výhled na město i okolní krajinu umožňuje Vyhlídková věž kostela sv. Bartoloměje. Celkem 135 schodů je možné zdolat i s kozami rekordmankami Rózou a Rézou, které byly návštěvníky věže vyneseny již do výšky nad 180.000 m.n.m.

 

Významné památky Pelhřimova:

Zámek pánů z Říčan – původně gotická věžovitá stavba z 15.st. V 18. st. po požáru byla přestavěna barokně, do průčelí byly umístěny sochy Lásky a Spravedlnosti. Již více než 200 let slouží Muzeu Vysočiny Pelhřimov.
Děkanský kostel sv. Bartoloměje – gotická dominanta historického jádra města byla založena koncem na přelomu 13.a 14. st. Exteriér zdobí psaníčková sgrafita Uvnitř zaujme hlavní raně barokní oltář a překrásná křížová cesta podle návrhu Františka Bílka.
Kostel sv. Víta – z poč. 13. St. Uvnitř kostela jsou na klenbě a stěnách vymalovány výjevy ze života a mučednické smrti sv. Víta a alegorie Víry, Naděje a Lásky. V 17. stol. byl kostel přestavěn nejprve renesančně a v 18. stol. barokně. Dnes kostel slouží jako koncertní a výstavní síň a konají se zde i světské svatební obřady.
Kostel svatého Kříže (Kalvárie) – původní kaple byla postavena v r. 1671 jako napodobenina Božího hrobu v Jeruzalémě. Nově byl kostel vystaven v neogotickém slohu podle projektu Josefa Šlechty v letech 1883 – 86.
Dolní (Jihlavská) brána - Byla vystavěna v 16. století. Jedná se o pětipatrovou hranolovitou stavbu vysokou 36 m. Od roku 1994 v ní sídlí Muzeum rekordů a kuriozit.
Horní (Rynárecká) brána
Kašna se sochou sv. Jakuba
Kaple Panny Marie Sedmibolestné

 Pelhřimov - město rekordů

 

Aktualizováno Úterý, 14 Červen 2011 21:07
 
banner.gif, 49kB
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat